13 munkást mészároltak le egy aranybányában
A férfiakat egy olyan régióban ölték meg, ahol az elmúlt években egyre nagyobb konfliktusok zajlottak az aranybányászat miatt. A bánya az illegális aranybányászat melegágya is volt.

13 aranybányász holttestét találták meg egy földalatti aknában a legnagyobb perui aranybányászati ​​vállalat egyik telephelyén - közölte hétfőn Dina Boluarte elnök. Az idei legsúlyosabb bűncselekmény Peru egyik északi régiójában történt, ahol az elmúlt években egyre súlyosabb konfliktusok zajlottak a föld mélyén található arany miatt. .

Ahogy az arany ára rekordmagasságra emelkedett, a kisüzemi bányászat is óriási lökést kapott Peruban: a kiadott bányászati ​​koncessziók száma január óta az átlagos 200-ról 800-ra emelkedett. De a legális kitermelésnél is nagyobb ütemben nő az illegális aranybányászat. A Limától 900 kilométerre található Pataz tartomány nem csak az aranybáynászat melegágyává, hanem egyre több és halálos összecsapás helyszínévé is vált az utóbbi időben. Mindezek ellenére a perui kormánynak a tegnapi 13 halálos áldozat megdöbbentő híre előtt nem fektetett nagyobb energiát a már régóta égető probléma megoldásába, pedig már jó ideje folyamatosan érkeztek a hirek a bányák elleni támadásokról, amiknek korábban is voltak már halálos áldozatai. A mostani eset azonban brutalitásában minden korábbi atrocitást felülmúlt, amit már az elnök sem hagyhatott szó nélkül.

A 13 férfi, akiknek a holttestét tegnap felszínre hozták, a La Poderosa bányatársaságnál dolgoztak. A közösségi médiában kering egy videó, amelyen az látható, ahogy a bányászokat bekötött szemmel és meztelenül egy bányaaknában lőtték nyakon puskákkal, de ennek az eredetiségét nem erősítették meg. Így az sem tudható bizonyossággal, hogy miért ölték meg a 13 férfit. A La Poderosa közleménye szerint április 26-án fegyveres bűnözők támadták meg az aranybánya ​​műveleti területét, és rabolták el a munkásokat. 
A támadást követően a munkások rokonai közül néhányan panaszkodtak a helyi sajtónak, hogy a hatóságok nem tesznek eleget szeretteik megtalálásáért.
A tömeges emberrablás úgy tűnik valóban nem sarkallta a perui rendvédelmi erők vezetését arra, hogy nagyobb erőkkel megjelenjenek az isten háta megetti régióban, erre csak a kegyetlenül lemészárolt 13 férfi holttestének a megtalálása után került sor. És a limai hatalom a katonaság mellett bevetette a csodafegyvert is a régióban: vészhelyzetet hirdetett ki a régióban az elnökasszony. Boluarte a sajtótájékoztatón elmondta azt is, hogy két olyan személyt tartóztattak le Patazban, akiknek a gyanú szerint kapcsolatban állnak a gyilkosságokkal.
Egy hozzátartozó az újságíróknak azt is elmondta, hogy nem is a rendőrség találta meg a holttesteket, hanem a „ronderos” néven ismert önvédelmi járőrök, akik a hegyvidéki területeken tevékenykednek (immáron több mint 40 éve, amikor perui állam szintén magukra hagyta a legszegényebb vidékek lakóit, miközben a Fényes Ösvény terrorszervezet a szárnyait bontogatva gyilkolt és fosztogatott az Andokban, jó távol a fővárostól).

2024-es adatok szerint Peru a második legnagyobb aranytermelő Latin-Amerikában Mexikó után. Az ország pedig már régóta küzd az illegális aranybányászattal, különösen a távoli amazóniai régiókban, ahol több tízezer hektárnyi esőerdőt pusztítottak el. A Covid miatti bezárások során a bűnözők - a hatóságok hatékony félrenézése mellett - átvették az irányítást a üres bányák felett, és azóta megerősödve, ádáz harcokat vivnak a vállalatokkal az alagutakhoz való hozzáférésekért.

Nyilatkozatában a La Poderosa bánnyavállalat részben a perui kongresszust hibáztatta a növekvő erőszakért, mondván, hogy meghosszabbította azt a határidőt, ameddig az illegális bányászoknak teljes mértékben legalizálniuk kell tevékenységüket, és a kormányt hibáztatta, amiért nem távolította el az illetéktelen bányászokat a legális művelési területekről sem. „Pataz törvénytelen területté vált, ahol az erőszak életeket követel” – áll a közleményben. „Lehetetlen lesz legyőzni a bűnözést, ha többszöri kérésünk ellenére a rendőrség továbbra sem lép az illegális bányászattal szemben, és nem számolja fel azokat, ahol bűnbandák működnek.” A régióban már 2023 decemberében is kilenc embert öltek meg a bűnözők egy bányában, tavaly októberben pedig 16 holttestet találtak a hatóságok egy aknában.

Szombaton, miközben a hatóságok az eltűnt férfiakat keresték, a rendőrség kimentett a Caravelí - egy másik perui bányászati ​​vállalat - 50 munkását, akiket túszul ejtettek a cég aranyfeldolgozó üzemében, Pataz régió egy másik részén.

A bejegyzés trackback címe:

https://inkalauz.blog.hu/api/trackback/id/tr8118853324

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Perui utak perui ízekkel

Mindenféle érdekességek Peruról azoknak, akiknek a Machu Picchu fent van a bakancslistáján, és azoknak is, akik már kóstolták az Inca Kólát. Egyéni, és csoportos utazóknak. És persze bármilyen más Peruval kapcsolatos témáról is szívesen beszélgetek, akár Viberen is. Soós Tamás, Lima

Friss topikok

Címkék

süti beállítások módosítása
Inkalauz nélküli perui járatokhoz is.