Táncoló démonok a Titicaca partján
Kecsua karnevál: a legszínesebb perui forgatag zenével, tánccal, koka levéllel
puno2487.jpg
A világban a riói karnevál ellopja a sót az összes többi dél-amerikai farsangi mulatságtól, azért a perui busójárás sem panaszkodhat nemzetközi hírnév tekintetében, mióta 2014-ben felkerült az UNESCO kulturális örökség listájára. A peruiak által csak Candelariának nevezett, a Szent Szűz tiszteletére tartott felvonulást Punoban, a Titicaca-tó partján rendezik meg minden februárban. A 3800 méter magasan fekvő  város gyakorlatilag egész évben erre a nagyszabású ünnepségre készül, ami különös egyvelege a spanyol hódítók által szelíden az őslakosokra hagyományozott katolikus ünnepi rítusoknak, és a mellette mindmáig elevenen élő andoki indiánok hagyományainak. Így hát nem csoda, ha a Szűz tiszteletére tartott, két hétig tartó színpompás felvonulásoknak egyaránt részesei az extrém ruhakölteményekben megidézett ördögök, angyalok, és védőszentek, de velük együtt felvonulnak még hagyományos pánsíppal-dobbal az inka világ örökösei is, láma szőrből készült ponchóikban, és jellegzetes andoki füles sapkáikban. A choliták jellegzetes keménykalapja viszont megint más tészta.
puno2228.jpg
A fiesta a hónap elején tartott hajnali misével veszi kezdetét, amelyet nyomban egy pogány megtisztulási ceremónia követ, melynek során hálájukat fejezik ki a gondoskodó földanyának, Pachamamának. A punoiak többsége természetesen mindkét ceremónián egyaránt részt vesz, apró, koka levélből formált golyócskákat rágcsálva. Ez utóbbi nem a szertartások, hanem a mindennapok része, mivel - a hiedelem szerint az istenek által ajándékozott szent növény - a koka megkönnyíti az indiánok mindennapi kemény munkáját a ritka levegőjű, zord magaslati körülmények között. A liturgikus eseménysor keretében másnap körbe masírozzák a várost a Szűz képmásával, amit fergeteges felvonulás követ. Több, mint háromszáz zenekarral kísért, hagyományos viseletekbe öltözött csoport indul útnak a világ legmagasabb hajózható tavának a partjáról, hogy a város utcáin tánclépésben, kilométereket róva elérjenek a főtéren található katedrálisig. A két hetes ünnepség alatt több tízezer táncos és muzsikus fordul meg a városban, ahol ilyenkor egy gombostűt sem lehet elejteni. (Ha másnak nem is, de azért a hideg söröket kínáló cholitáknak valahogy mégis utat enged az utcák szélére szorított tömeg.)
puno11.jpg
Az útvonal mentén pedig egymást érik a tribünök, ahol ezrek várják, hogy köszönthessék a felvonuláson résztvevőket. Mára nemcsak a környező andoki településekről, beleértve a közeli Bolíviát is, érkeznek az ünnepségre az ünnepi viseletbe öltözött csoportok, hanem külön repülő járatokkal érkeznek Limából, és az ország más távoli vidékeiről is. Az errefelé őshonos kecsua és aymara indián csoportok mellett a partvidék és Amazónia is képviselteti magát a saját közösségeik hagyományos viseletével, zenéjével, és táncával. És természetesen az ünnepségre visszatérnek a punoi gyökerekkel rendelkezők, nem csak az országból, hanem szerte az egész világból is. Ráadásul akiknek még megvan, hozza magával az ősi maszkokat, amik egy-egy kisebb csoportot, szomszédságot reprezentálnak. A csoportok a két napig tartó fő felvonulása előtt napokig gyakorolnak, amitől napközben hosszú órákra ünnepi zsibongással telik meg a városközpont. Ezután éjszakánként, a sikeres próbák örömére, hajnalig táncolnak, és mulatoznak a résztvevők.
puno2.jpg
Az ünnepség eredetét tekintve nem a Dél-Amerikát átszövő karneváli ünnepségek sorába tartozik. A hagyomány szerint a La Paz meghódítására készülő Tupac Catari aymara uralkodónak útba eset Puno, és ha már ott van, egyúttal miért ne lehetne ezt a várost is elfoglalni. A túlerőben lévő sereggel szemben Puno lakosai nem tudtak kellő fegyverest felvonultatni, helyette a legszentebbnek tekintett Virgen de la Candelariával vonultak ki a templomból. Ezzel közel egy időben Tupac Catari seregei elálltak a vérontástól, és visszavonultak. Ezt Puno népe a Szűzzel való viszont fenyegetés sikerének tudta be, amiről azóta is minden évben megemlékeznek, éppen a karneváli időszakban. Valójában ilyen nagyszabású népünnepéllyé a hatvanas években vált, de azóta is egyre csak nő az erre az alkalomra ide sereglő ünneplők, és kíváncsi látogatók száma. 
Ha valaki februárban Peruban jár, semmiképpen se hagyja ki ezt a kiemelkedő kulturális eseményt. Limából legegyszerűbben repülővel lehet eljutni a 40 percre található Juliaca repterére, vagy busszal 6-7 óra alatt Cuzcoból, de Peruban a legjobb mégiscsak inkalauzzal utazni.
A www.inkalauz.hu oldalon rengetek programunk közül választhattok!
puno22.jpg
puno222.jpg
puno118.jpg
puno225.jpgperui forgatag zenével, tánccal, koka levéllel

A bejegyzés trackback címe:

https://inkalauz.blog.hu/api/trackback/id/tr5615485630

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Perui utak perui ízekkel

Mindenféle érdekességek Peruról azoknak, akiknek a Machu Picchu fent van a bakancslistáján, és azoknak is, akik már kóstolták az Inca Kólát. Egyéni, és csoportos utazóknak. És persze bármilyen más Peruval kapcsolatos témáról is szívesen beszélgetek, akár Viberen is. Soós Tamás, Lima

Friss topikok

Címkék

süti beállítások módosítása
Inkalauz nélküli perui járatokhoz is.